Smart government
Smart government – czyli inteligentne rządzenie jest jednym z kluczowych obszarów smart city (obok smart economy, smart mobility, smart environment, smart people oraz smart living). Jest to obszar miasta inteligentnego, na który władze miasta mają największy wpływ a jednocześnie obszar, który w znacznej mierze stanowi fundament dla pozostałych.
Jak można zdefiniować smart government?
Smart government to taki sposób rządzenia miastem, który integruje informacje, komunikacje oraz technologie w celu planowania, zarządzania i realizacji działań w różnych obszarach funkcjonowania miasta w celu wytwarzania trwałych i zrównoważonych wartości publicznych.
Realizując ideę smart government powinno się kłaść nacisk na:
- Zintegrowane zarządzanie miastem z uwzględnieniem zasad ciągłej poprawy jakości zarządzania (diagnoza i planowanie, wdrażanie, sprawdzanie, poprawianie)
- Współpracę wewnątrz miasta dla poprawienia jakości świadczonych obywatelom usług – miasta powinny wykorzystywać różne metody dla poprawy współpracy (w celu świadczenia lepszych usług publicznych) uwzględniając oczywiście zastosowanie rozwiązań informatycznych
- Partycypację społeczną – miasta muszą angażować mieszkańców w procesy podejmowania decyzji
- Transparentność i otwartość – miasta powinny udostępniać informacje zarówno o podejmowanych działaniach i decyzjach, e-usługi publiczne jak również udostępniać dane wytwarzane do ponownego wykorzystania
Z powyższego wynika, że idei smart government nie da się zrealizować bez trwałej zmiany myślenia o mieście oraz o świadczonych przez nie usługach publicznych. O tym jak zmienić miasto w miasto inteligentne pisałem tutaj.
Witam, zastanawiam się czy zamiast 'Smart Government’ nie powinien być czasem użyty termin 'Smart Governance’ ? Jako 'smart’ zarządzanie? W dokumencie Parlamentu Europejskiego 'Mapping Smart Cities in the EU’ został występuje termin właśnie 'Smart Governance’ razem z pozostałymi, które zostały użyte w artykule (Smart Economy, Smart Mobility, Smart Envirnoment, Smart People i Smart Living). http://www.europarl.europa.eu/RegData/etudes/etudes/join/2014/507480/IPOL-ITRE_ET(2014)507480_EN.pdf (strona 26).
Poza tym bardzo interesujący artykuł, myślę, że ta wiedza przyda mi się do pisania pracy magisterskiej.
Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry i dziękuję 🙂 Często używa się tych pojęć angielskich używa się zamiennie. Moje polskie rozwinięcie jak najbardziej dotyczy nieco szerszego kontekstu czyli nie samego urzędu a zarządzania. Pozdrawiam!