Jesienna edycja Smart City Forum – Odkryj miasto na nowo!

Już 19-20 września 2018 r., w Sheraton Warsaw Hotel odbędzie się VIII edycja Smart City Forum – jednego z najważniejszych wydarzeń dotyczących miast inteligentnych w Polsce. Organizatorzy zapowiadają:

 

Smart City Forum to podróż do miasta przyszłości, bezpiecznego i komfortowego dla mieszkańców, korzystającego z najnowszych rozwiązań technologicznych. Będzie to wyprawa jak najbardziej fascynująca i merytoryczna, na pokład której zabierzemy przedstawicieli firm zajmujących się najnowocześniejszymi technologiami oraz reprezentantów administracji rządowej i samorządowej.

Samochody elektryczne, a nawet więcej… współdzielone samochody autonomiczne. Dodajmy do tego zintegrowane węzły przesiadkowe, a podróż upłynie szybko, bezproblemowo i prawie bez naszego udziału! Na końcu płatność bezgotówkowa i powstaje nowoczesna wizja intermodalności transportu. Scenariusz prosto z science fiction? A może po prostu zagadnienia, które zostaną poruszone podczas jednego z paneli w ramach VIII edycji Smart City Forum.

Kierunek Smart City

Według raportu IESE Cities in Motion Index 2017, tylko dwa Polskie miasta zakwalifikowały się do pierwszej setki listy najbardziej inteligentnych miast świata. A co zrobić żeby więcej miast mogło walczyć w konkursie i to o pierwsze miejsca? Zacznijmy od definicji Smart City, która zakłada że zastosowanie nowoczesnych technologii ma służyć polepszeniu życia we wszystkich obszarach jego funkcjonowania. Warto się jednak zastanowić co mieszkańcy rozumieją poprzez polepszenie jakości życia. Innowacyjne inwestycje są ważne, ale trzeba zapytać konsumentów do czego technologia ma im służyć? Może wtedy dopiero osiągniemy cel mądrych, bystrych, inteligentnych, ale też użytecznych miast. Dobrym miejscem do dyskusji na ten temat jest Smart City Forum. Tutaj spotyka się ultra nowoczesna technologia z tradycją, Nowoczesne i innowacyjne myślenie o tym, jak rozwijać nasze miasta i miasteczka z poszanowaniem ich tradycji, historii, tożsamości i tego wszystkiego, co stanowi tak naprawdę o dobrej energii każdego miasta, a więc z poszanowaniem naszych mieszkańców, bo wszystko, co robimy – robimy dla mieszkańców, mówi Beata Klimek, Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Nie tylko stolica

Zielona, nowoczesna, przyjazna Warszawa. Bilety elektroniczne na transport publiczny, autobusy elektryczne i nowoczesne tramwaje, miejski system rowerów publicznych, licznie rozmieszczone darmowe hotspoty, 220 skwerów, 80 parków, 8000 ha lasów – 40 % powierzchni miasta to tereny zielone, nowoczesny monitoring, ponad 400 miejskich kamer i ponad 1000 zrealizowanych projektów w ramach budżetu partycypacyjnego. Przykład bierzemy od najlepszych mi.in.: Toronto, Paryż, Tel Awiw, Londyn, Berlin. Na Smart City Forum będziemy dzielić się najnowszą wiedzą, przykładami innowacyjnych rozwiązań i metodami pozyskiwania na nie funduszy. A wszystko dzięki obecności największych ekspertów z branży. Wyzwanie stanowi również znalezienie sposobu na wdrożenie tych rozwiązań do mniejszych miast, które stanowią przecież element większej całości. Chcielibyśmy, żeby po takich spotkaniach słowo smart city nie było wyłącznie wytrychem, ale prawdziwą ideą, którą będziemy w przyszłości mogli wcielać w życie, mówi Kamil Szydłowski, Koordynator ds. Współpracy regionalnej, InnoEnergy.

Podczas 7 edycji Smart City Forum 36 znakomitych prelegentów, którzy przekazywali swoją wiedzę podczas 6 bloków tematycznych, zgromadziło ponad 612 uczestników zainteresowanych tematyką inteligentnych miast. Jesienna edycja zapowiada się również na wysokim poziomie. Nie zabraknie tematów o niskoemisyjności, intermodalności transportu, zagospodarowania przestrzennego oraz strategii innowacyjnych technologii. Debaty będą odpowiadały na najbardziej aktualne i ważne pytania dotyczące rozwoju miast przyszłości, a za ich merytoryczne przygotowanie odpowiada rada programowa pod przewodnictwem Macieja Bluja, Wiceprezydent Miasta Wrocław.

 

W tym roku w programie Smart City Forum przewidziano następujące sesje:

 • Rozwój miasta „okiem” Samorządów i Biznesu
 • Idea miasta innowacyjnego
 • Smart City: miasto tworzone przez ludzi dla ludzi
 • Sesje roundtables: 
  • Stacje ładowania – elektromobilność
  • Węzeł przesiadkowy + intermodalny transport
  • Zarządzenie danymi miejskimi, bezpieczeństwo
  • Strategie komunikacji z mieszkańcami ułatwiające wprowadzenie innowacji
  • Zagospodarowanie przestrzeni miejskiej w ramach udogodnień dla mieszkańców, turystów
 • Integracja inteligentnych systemów mobilności miejskiej
 • Jak budować inteligentne miasta z wykorzystaniem najnowszych technologii

Będę miał przyjemność moderowania jednej z sesji. Szczegóły już niebawem!

Kongres realizowany jest w ramach działalności grupy MMC Polska, organizującej prestiżowe konferencje, warsztaty i szkolenia biznesowe w Polsce dedykowane specjalistom, kadrze menadżerskiej oraz zarządom firm.

Wszelkie informacje na temat Smart City Forum można uzyskać za pośrednictwem oficjalnej strony kongresu: www.smartcityforum.pl oraz profili społecznościowych na portalach facebook oraz twitter.

Facebook: @SmartCityForum
Twitter: @SmartCityForum
Linkedin: Smart City Forum
#SmartCity2018