Ruszył nabór wniosków do konkursu dla miast „Inteligentne przejście”, w którym to mieszkańcy zadecydują o wygranej.

W trzech zwycięskich miastach Orange przekształci niebezpieczne przejścia dla pieszych w aktywne przejścia „smart”. Dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii, będą one znacznie bezpieczniejsze dla wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Według statystyk Komendy Głównej Policji w 2021 roku w Polsce na przejściach dla pieszych doszło do ponad 2 300  wypadków, w których zginęły 153 osoby, a 2275 zostało rannych. Większość z nich miała miejsce jesienią i zimą, kiedy widoczność przy wcześnie zapadającym zmierzchu mocno się pogarsza.

Nowe technologie mogą pomóc zapobiegać niebezpiecznym sytuacjom na pasach. Czujniki ruchu inteligentnych przejść wykrywają pieszego już z odległości kilkunastu metrów i natychmiast aktywują świetlną i dźwiękową sygnalizację ostrzegawczą. Z kolei specjalny system doświetlania sprawia, że przechodzący są lepiej widoczni dla kierowców, a dźwięki ostrzegają mniej uważnych pieszych, że zbliżają się do pasów. Dzięki aktywnemu przejściu smart wszyscy są więc bezpieczniejsi.

Szansę wygrania trzech takich przejść jeszcze w marcu daje udział w konkursie „Inteligentne przejście” organizowanym przez Orange Polska. Wnioski można składać do 27 lutego. Udział w konkursie może wziąć maksymalnie 50 miast, które wyślą poprawnie wypełniony formularz zgłoszeniowy i wskażą problematyczne przejście na swoim terenie. Decyduje kolejność zgłoszeń. Ważne, aby w wytypowanej lokalizacji dostępne było zasilanie i podstawowa infrastruktura, niezbędna do montażu inteligentnego przejścia. Regulamin i formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie www.inteligentneprzejscie.pl

Głosowanie rusza pierwszego marca i potrwa do 28 marca. Na wybrane miasto internauci będą mogli głosować na  stronie konkursu www.inteligentneprzejscie.pl Wszystkie miasta, niezależnie od liczby mieszkańców, będą miały równe szanse, bo pojedynczym głosom przyporządkowane zostaną odpowiednie wagi, zależne od populacji każdej miejscowości.