Smart City
Smart City – krótko mówiąc miasto inteligentne.
Ale właściwie to jakie? Istnieje kilka dobrych definicji, które chciałbym przytoczyć. Na początek taka, która moim zdaniem najpełniej oddaje ideę inteligentnych miast:
Zrównoważone miasto inteligentne to innowacyjne miasto, które wykorzystuje technologie informacyjno – komunikacyjne (ICT) oraz inne metody w celu poprawy jakości życia mieszkańców, zwiększenia efektywności zarządzania i świadczenia usług oraz wzrostu konkurencyjności, przy jednoczesnej koncentracji na potrzebach obecnych i przyszłych pokoleń przy poszanowaniu ekonomicznych, społecznych i środowiskowych uwarunkowań.
Inwestowanie w kapitał ludzki i społeczny oraz nowoczesną (opartą na technologiach informacyjno – komunikacyjnych) infrastrukturę jako paliwie dla zrównoważonego ekonomicznego wzrostu oraz wysokiej jakości życia mądrze gospodarując zasobami naturalnymi przez zarządzanie partycypacyjne.
Miasto, które w efektywny sposób integruje fizyczne, cyfrowe oraz społeczne systemy w celu zapewnienia zrównoważonej i dostatniej przyszłości dla swoich mieszkańców
Szerokie i zintegrowane podejście do ulepszenia usług miejskich, jakości życia mieszkańców oraz wzrostu lokalnej gospodarki.
Miasto, które wykorzystuje technologie informacyjne i komunikacyjne dla zrównoważonego rozwoju i poprawy jakości własnych usług.
Każda z powyższych definicji jest dobra. Choć mnie najbliżej jest do tych, które poza zastosowaniem technologii kładą nacisk na zintegrowane zarządzanie, partycypację społeczną i zrównoważony rozwój.
Za najlepsze podsumowane niech posłuży lista cech inteligentnego miasta:
- Zorientowane na zrównoważony rozwój oraz potrzeby mieszkańców
- Innowacyjne i otwarte
- Zarządzane w sposób zintegrowany przy znaczącym zaangażowaniu społeczeństwa
- Efektywne wykorzystujące i doskonalące technologii informacyjno – komunikacyjne
- Zapewniające wygodną i efektywną infrastrukturę (tradycyjną, informacyjną oraz społeczną)
- Szanujące środowisko naturalne