XIII Smart City Forum odbędzie się 13-14 października 2021 r. w formule hybrydowej: stacjonarnie w hotelu Sheraton Grand Warsaw oraz online.  Po raz kolejny eksperci oraz specjaliści związani z tematyką smart city spotkają się celem zaakcentowania najistotniejszych tematów i przedstawienia przykładów praktycznych rozwiązań w Polsce i na świecie. Podczas najbliższej edycji kluczowym będzie podsumowanie i ocena przemian w miastach, które nastąpiły podczas pandemii.

 XIII Smart City Forum zainauguruje Szczyt Włodarzy Miast debata z udziałem prezydentów polskich miast, którzy podsumowują zmiany oraz proces adaptacji w nowej rzeczywistości po półtora roku od rozpoczęcia pandemii. Omówiona zostanie rola samorządów w sprostaniu wyzwaniom współczesnej transformacji technologicznej, społecznej i gospodarczej. Część dyskusji – panel Human Smart City – zwrócona zostanie na zagadnienia dotyczące mieszkańca i rozwiązań, które mają służyć usprawnieniu jego funkcjonowania w mieście. Panel obejmie m.in. kwestię dostosowania infrastruktury, chodniki, sygnalizacje i przejścia, wykorzystanie nowych technologii oraz bezpieczeństwo pieszych.

W kolejnych blokach tematycznych eksperci przeanalizują perspektywę miast w zakresie płatności cyfrowych: nowe formy płatności, bezpieczeństwo płatności cyfrowych oraz przykłady najbardziej efektywnych wdrożeń. Ważnym tematem będzie Smart City 4.0, w ramach którego poruszone zostaną kwestie dotyczące zarządzania miastem z użyciem narzędzi cyfrowych, platform i rozwiązań Smart City, modeli biznesowych wykorzystywanych w polskich miastach, a także zastosowania IoT, AI i technologii chmurowej. Nie zabraknie komentarza odnośnie funkcjonowania e-urzędów.

Drugiego dnia konferencji dyskusja rozpocznie się od zestawienia najistotniejszych trendów i potrzeb Smart Village w aspekcie technologicznym, inwestycyjnym, gospodarczym i społecznym. Poruszony zostanie wątek Smart-Lighting m.in. rola światła w przestrzeni miejskiej i zasady ESG w oświetleniu miejskim. Następnie eksperci skupią się na kierunkach rozwoju transportu miejskiego. Pojawią się takie elementy jak m.in. zasady ESG w rozwoju infrastruktury i transportu miejskiego, wpływ technologii na transport miejski, zmiany w zarządzaniu i funkcjonowaniu polskiego transportu miejskiego, wyzwania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa w transporcie publicznym.  Zakończenie konferencji stanowić będzie debata w zakresie ekologii polskich miast m.in. dążenia do zeroemisyjności, Gospodarki Obiegu Zamkniętego, gospodarki odpadami, idei Green Cities i jakości powietrza.

 Podczas tej edycji wydarzenia będę miał przyjemność poprowadzić panel dyskusyjny „Platformy Smart City i narzędzia dla miast – Smart City 4.0” z udziałem m.in. przedstawicieli kadry zarządzającej Warszawy, Krakowa czy Poznania. 

Smart City Forum tworzy przestrzeń do wymiany opinii i doświadczeń między przedstawicielami samorządów, środowisk akademickich i przedstawicieli biznesu. Wydarzenie skierowane jest do wszystkich osób zainteresowanych tematyką miast inteligentnych w Polsce i na świecie. Hybrydowa formuła kongresu pozwoli połączyć tradycyjne spotkanie z aktywnością online na dedykowanej platformie.  Dzięki temu możemy kontynuować ideę Forum, zachowując bezpieczeństwo zgodne z obowiązującymi standardami.

Kongres jest realizowany w ramach działalności MMC Polska organizującej prestiżowe kongresy, konferencje, warsztaty i szkolenia biznesowe dedykowane kadrze menadżerskiej oraz zarządom firm.