Dostrzegając wyzwania polskich samorządów, wynikające ze szczególnej sytuacji związanej z epidemią COVID-19, Polski Fundusz Rozwoju we współpracy ze Związkiem Miast Polskich uruchamia program transformacji cyfrowej dla samorządów. W ramach portalu pfrdlamiast.pl utworzona została specjalna platforma, łącząca potrzeby technologiczne miast z dostawcami innowacyjnych rozwiązań, którzy chcąc ułatwić funkcjonowanie samorządów oferują preferencyjne warunki testowania i korzystania ze sprawdzonych narzędzi. 

Najpilniejsze i najważniejsze wyzwania związane z epidemią COVID-19, zdefiniowane przez ekspertów Związku Miast Polskich i Polskiego Funduszu Rozwoju wspólnie z przedstawicielami miast to:

  • poprawa komunikacji wewnętrznej urzędników,
  • e-obsługa podmiotów gospodarczych i mieszkańców,
  • organizacja edukacji zdalnej,
  • telemedycyna, 
  • ochrona danych i cyberbezpieczeństwo.

Wyzwania i realizacja najpilniejszych potrzeb w związku z epidemią COVID-19, to jednocześnie szansa dla samorządów na szybszy proces cyfryzacji przy odpowiedniej współpracy z partnerami technologicznymi. W tym celu powstała „Antykryzysowa platforma rozwiązań technologicznych dla samorządów”, która ma wspierać samorządowców w rozwiązywaniu najbardziej palących problemów, a przedsiębiorcom umożliwiać szybsze dotarcie do włodarzy i dopasowanie narzędzi do konkretnych potrzeb. 

Miasta i przedsiębiorcy we wspólnej sprawie

Celem projektu jest wsparcie samorządów w wykorzystywaniu rozwiązań cyfrowych wspomagających zarządzanie i realizację ich zadań w okresie epidemicznym, ułatwienie i przyspieszenie implementacji rozwiązań technologicznych oraz uporządkowanie chaosu informacyjnego w zakresie nowych technologii.

Kluczowym instrumentem platformy będą webinaria przedstawiające poszczególne rozwiązania firm adresujące wskazane przez miasta problemy. Wideokonferencje  z dostawcami pozwolą  samorządom na lepsze zrozumienie narzędzi oraz świadome podjęcie decyzji odnośnie ewentualnego wypróbowania oferowanych rozwiązań. Umieszczane na platformie rozwiązania partnerów technologicznych będą zawierały ofertę na warunkach specjalnych dla samorządów na okres minimum 6 miesięcy. Platforma będzie otwarta na wszystkie rozwiązania, które mają potwierdzoną wiarygodność poprzez minimum dwa wdrożenia w administracji publicznej i zarazem rozwiązujące problemy wskazane przez samorządy.

Webinar wprowadzający

Webinar wprowadzajacy, ma którym zostaną przedstawione założenia Antykryzysowej Platformy Rozwiązań Technologicznych dla Samorządów odbędzie się we wtorek (14.04) godz. 10.00. 

Prowadzenie:

  • Bartłomiej Pawlak, wiceprezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju,
  • Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich.
  • Eliza Kruczkowska, dyrektor Departamentu Rozwoju Innowacji PFR,

Moderacja: Paweł Grzegorczyk, kierownik projektu PFR dla Miast.

Wszystkie ręce na pokład

Reprezentujesz samorząd? Sprawdź bazę partnerów technologicznych, zapisz się na webinary i wskaż, jakie problemy masz w swoim mieście, a poszukamy na nie rozwiązania.

Jesteś przedsiębiorcą? Sprawdź czy Twoje rozwiązanie adresujące jeden ze wskazanych przez samorządy problem, wypełnij formularz i dołącz do naszej platformy.