W czwartek 25 lipca miało miejsce bardzo ciekawe wydarzenie – finał miejskiego programu akceleracyjnego Warsaw Booster’19. finansowanego przez miasto stołeczne Warszawa. Za najciekawsze projekty zastępca Prezydent Miasta Michał Olszewski wręczył nagrody dla firm pracujących nad rozwiązaniami z zakresu smart city i zrównoważonego rozwoju. Jeszcze w tym roku firmy Smart Factor, Vertigo oraz Ubrania do oddania wyjadą na branżowe misje gospodarcze wspierające ich dalszy rozwój.

MIEJSKI PROGRAM AKCELERACYJNY

Miejski program akceleracyjny WARSAW booster’19 realizowany jest dla m.st. Warszawy przez Seriatim Foundation. Celem akceleratora jest wsparcie młodych lokalnych firm technologicznych w nawiązywaniu relacji z władzami miasta i przedsiębiorstwami działającymi w Warszawie W trakcie programu uczestnicy otrzymali wsparcie w procesie tworzenia propozycji wartości dla klientów oraz strategii ekspansji międzynarodowej. Swojej wiedzy użyczyli im eksperci z zakresu rozwoju biznesu, inwestycji czy też prawa.

Równocześnie poprzez WARSAW Booster miasta stołeczne Warszawa chce promować historię biznesowych sukcesów warszawskich startupów – zarówno w kraju, jak również na arenie międzynarodowej. Najlepsze projekty otrzymają możliwość zaprezentowania się na czołowych zagranicznych wydarzeniach technologicznych lub branżowych.

WSPIERANIE ROZWIĄZAŃ SMART CITY

Program Warsaw booster jest jedną z wielu inicjatyw, które podejmuje Warszawa wspierając
w rozwoju młodych przedsiębiorców
mówi Michał Olszewski, wiceprezydent stolicy. – Cieszymy się, że w naszym mieście tak wiele kreatywnych zespołów prezentuje produkty i usługi mogące poprawić jakości życia mieszkańców. To też świetny sposób na budowanie relacji między przedsiębiorcami i urzędem oraz na wsparcie przez miasto innowacyjnych rozwiązań, chociażby przez umożliwienie ich testowania w przestrzeni miasta.  

W programie mogły wziąć udział:

  • Firmy (działające do 3 lat) oraz osób fizycznych chcących rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej
  • Przedstawiciele środowiska naukowego oraz programistycznego skupiającego branże priorytetowe, zgodne z programem wspierania przedsiębiorczości Innowacyjna Warszawa

którzy proponują rozwiązania smart city lub działania na rzecz zrównoważonego rozwoju ale również z zakresu fin-tech, hard-tech, prop-tech lub med-tech.

ZWYCIEZCY

Na scenie w Centrum Kreatywności Targowa 14 startupów zaproponowało nowe rozwiązania, które już dziś lub jutro mogą wpływać na jakość życia mieszkańców i potencjał zrównoważonego miasta. Prezentacje poprzedzone były sesjami z mentorami biznesowymi i ekspertami komunikacji biznesowej oraz konsultacjami z potencjalnymi odbiorcami lub partnerami. Nowością tej edycji programu był udział przedstawicieli miasta z merytorycznym i konsultacyjnym wsparciem dla projektów, które w przyszłości mogą być realizowane w przestrzeni miasta.

Spośród prezentujących najwyższe uznanie zdobyła spółka Smart Factor prezentująca rozwiązanie służące zarządzaniu reklamami pojawiającymi się w przestrzeni miejskiej. Dzięki wykorzystaniu mobilnego systemu pomiarowego, sztucznej inteligencji i integracji danych miejskich pozwala ono na identyfikację i pomiar reklam w 3D, ale również na weryfikację ich legalności.

Wysokie oceny jury zebrały także pracujący nad farmami wertykalnymi zespół Vertigo oraz firma Ubrania do oddania, która innowacyjny model biznesowy połączyła ze zwiększaniem zaangażowania użytkowników w działalność charytatywną.

Każda z wyróżnionych spółek otrzymała voucher finansujący uczestnictwo w zagranicznej misji studyjnej, która pozwoli im przyspieszyć rozwój i poszukać zagranicznych klientów.

ROZMOWA ZE ZDOBYWCAMI PIERWSZEGO MIEJSCA WARSAW BOOSTER’19

Zapraszam do zapoznania się Mariuszem Olszowskim, przedstawicielem zwycięskiej firmy Smart Factor.

 

Czym się zajmujecie?

Frazesowo? – zmieniamy miasta w takie inteligentne, zaś bardziej szczegółowo – budujemy świadomość i wypracowujemy technologie, aby podnosić jakość życia, przy okazji pomagając w codziennych sprawach jak ewidencjonowanie pasa drogi czy zarządzania infrastrukturą drogową użyciu naszego autorskiego oprogramowania SmartGEM. Traktujemy się jako brokera danych, bo jak może widziałeś na prezentacji – Jerzy (samochód firmy Smart Factor wyposażony w technologię różnego zastosowania, m.in. kamery, lidar, GPS) potrafi zbierać i integrować wiele różnych danych, które mogą mieć szereg różnorodnych zastosowań, których wciąż szukamy i pod kątem jakich się rozwijamy. Zlecenia jakie dostajemy są często unikalne w skali Europy i cieszymy się z tego, bo możemy się wiele nauczyć.

Na czym polega Wasz, zwycięski, projekt?

To bardzo złożone data science lub mówiąc buzzwordowo AI, łączone integrowane z wiedzą o potrzebach miast. Nasze rozwiązanie służy miastu w oczyszczaniu przestrzeni publicznej, która jest obecnie w stanie, nazwijmy to – kulejącym. Jerzy przejeżdża przez wszystkie zakamarki miasta, odwzorowując obraz miasta w 3D, po czym w procesie postprocessingu i integracji – wyłapuje wszystkie reklamy i tworzy zestawienie reklam do usunięcia, co oczywiście będzie wiązało się z karami dla niesfornych osób, tworzących niechciany chaos reklamowy. Chcemy, aby Jerzy był przyjacielem każdego mieszkańca – nie tylko Warszawy, bo też odwiedzających nas gości; wszyscy oczekujemy porządku i estetyki, co zresztą pokazują badania z ostatnich lat. Mówiąc prosto: nasz projekt zwyczajnie wpisuje się trendy i podnosi jakość życia w miastach.

Zdjęcia: własne, Michał Olszewski (Facebook), Warsaw Booster’19, Centrum Przedsiębiorczości Smolna

Dlaczego akceleracja w Warsaw Booster?

Nie ukrywam, że atrakcyjna nas jest współpraca z m.st. Warszawa. Po pierwsze – bo tu jest nasz dom, tutaj żyjemy i mamy biuro (w tym bazę dla Jerzego); a po drugie – bo to właśnie stolica Polski powinna dawać przykład dla innych. Projekt taki jak e-kontrole, inteligentne zarządzanie drogami czy automatyczne ewidencjonowanie reklam to projekty, które będą naśladować inne miasta. Cieszymy się, że w programie akceleracyjnym Warszawy możemy dać przykład innym – jak powinno dbać się o społeczności i jakość życia w mieście.

Co sądzisz o innych prezentowanych projektach?

Większość mnie zwaliła z nóg, czy pod kątem pomysłu o którym nie śni się ludziom, czy jakości prezentacji i klarownego, przekazanego pomysłu. Jednym z moich ulubionych są zdobywcy drugiego miejsca – farm w mieście, wierzę że ten trend będzie wchodził nam niedługo do domów i to jest realny kamień milowy, który powinien zostać dopięty.

Dziękuję za rozmowę!

Warsaw Booster’19 to świetna miejska inicjatywa. Mam nadzieję, że podobne zaistnieją również w innych polskich miastach.