Ponad 140 programistów spotkało się 24.11.2017 w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu, żeby wymyślać i tworzyć aplikacje podnoszące jakość życia w mieście. Było coś symbolicznego tym, że w nieczynnej, zrewitalizowanej kopalni węgla młodzi programiści budowali  nowoczesne rozwiązania IT i współtworzyli nowy potencjał miasta. Warto zaznaczyć, że było to największy hackathon w Europie organizowany przez Urząd Miasta.

Czas trwania

Liczba uczestników

Liczba zespołów

Jaki rozwiązania stworzyli uczestnicy? Bardzo różne! Powstały m.in. rozwiązanie ułatwiające kontakt z urzędem, wirtualne przewodniki turystyczne wykorzystujące rozszerzoną rzeczywistość, gry komputerowe, aplikacje do gier miejskich, aplikacja ułatwiająca adopcje psów czy system wspomagający wybór przyszłej drogi zawodowej. Uczestnicy mogli wykorzystać pokaźny zbiór danych miejskich udostępnionych przez Urząd Miasta. Nad uczestnikami cały czas czuwali mentorzy, którzy pomagali zespołom zarówno od strony technicznej, biznesowej jak i marketingowej. Były to osoby reprezentujące zarówno biznes (przedstawiciele takich firm jak Smart Factor, SIM Factor, Flightfox, Veotech, Heapmail Internet Solutions czy O&S) jak sektor publiczny czy NGOs (Urząd Miejski w Wałbrzychu, Komenda Miejska Policji w Wałbrzychu, Organizacja SEDNO). Warto podkeślić rolę dostępnego dla uczestników niemal non-stop psychologa, który był dla uczestników znaczącym wsparciem. Cieszę się, że mogłem pracować w takim świetnym gronie. Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody: wysokiej klasy drukarki, tablety, smartphony, słuchawki oraz głośniki.

miejsce

I Wałbrzyski Software Hackathon wygrał zespół devEFFECT, który opracował WałbrzyszANKĘ czyli miejskiego bota działającego na Messengerze, który wspomaga kontakt mieszkańców z urzędem miasta. WałbrzyszANKA odpowiada na takie pytania, co warto zwiedzić w mieście czy w jaki sposób można wyrobić dowód osobisty. Więcej informacji: https://www.facebook.com/WalbrzyszankaBOT/. WałbrzyszANKĘ opracował zespół w składzie:

  • Jędrzej Lizakowski
  • Jan Łuczak
  • Krzysztof Książkiewicz
  • Krzysztof Urbaniak.

Aplikacja jest komplementarna z aplikacją opracowaną przez współpracujący zespół devEFFECTS (miejsce 5). Poniżej rozmowa z obydwoma teamami:

 

SC: Jeszcze raz gratuluje wygranej. Jesteście dwoma teamami, które ze sobą współpracowały dla świetnego efektu. Opowiedzcie coś o tej aplikacji którą stworzyliście.

DevEFFECT i DevEFFECTS: Stworzyliśmy bota na Messengera, którym jest WałbrzyszANKA. Anka odpowiada na pytania użytkownika związane z Wałbrzychem i każdy może się z nią połączyć. Jest to aplikacja przede wszystkim dla mieszkańca i dla turysty. Mieszkaniec może zapytać np. gdzie wyrobię dowód osobisty, a Anka zwróci mu odpowiedź z adresem urzędu do którego ma iść, link do PDF’a z wnioskiem o wydanie dowodu osobistego oraz link do google maps, żeby wyznaczyć sobie trasę do urzędu.

SC: Czy jest liczba skończona pytań?  Jak będzie się rozwijać Anka? Czy jej rozwój jest już zatrzymany?

DevEFFECT i DevEFFECTS: Gwarantujemy teraz, że na aktualnym frameworku Anka będzie mogła pracować przez jakiś czas. Przez ten czas, kiedy ona będzie pracować w tej formie, chcemy stworzyć ją na innym frameworku, dzięki temu będzie dużo bardziej rozwinięta.  Będzie się sama uczyła, wprowadzimy do niej dużo więcej funkcjonalności, bo na razie  jest ona dosyć prosta, takie trochę dziecko. Ale chcemy stworzyć jak największe możliwości dla niej.

SC: Ma dopiero dwa dni, więc ma prawo być dzieckiem ;-). A jeśli chodzi o autorozwijanie i uczenie się wiem, że użytkownicy będą mogli podpowiadać jej, co tak naprawdę powinna w określonej sytuacji odpowiedzieć, tak?

DevEFFECT i DevEFFECTS: Jest możliwość ciągłego rozszerzania tego, co Anka może nam odpowiedzieć na pytanie i ilości tych pytań. I to właśnie można nazwać taką samonauką.

SC: Dzięki wielkie, nie przedłużam bo wiem, że jesteście zmęczeni. Gratulacje i powodzenia.

DevEFFECT i DevEFFECTS: Wszyscy jesteśmy na Hackathonie pierwszy raz, team współpracował ze sobą pierwszy raz. Udało się stworzyć świetny zespół, jeszcze raz dzięki wam wszystkim, bo współpracowało się naprawdę super. Każdy wniósł w to swój wielki wkład i widzimy się za rok!

SC: Powiedzcie jeszcze ile macie lat?

DevEFFECT i DevEFFECTS: 25, 21, 21, 18, 17, 16, 18.

SC: Dzięki!

miejsce

Drugie miejsce zajął zespół o nazwie… „Nazwa zespołu”, który opracował aplikację „HowHow„, która wspiera adopcję psów oraz ułatwia wyprowadzanie psów ze schroniska. Członkowie Zespołu:

  • Pies Biszkopt
  • Oliwia Mrozińska
  • Damian Kozak
  • Filip Szczepaniak
  • Denis Marszewski

miejsce

Na trzecim miejscu uplasował się zespół Hackathońskie kozaki, który stworzył aplikację mobilną mobilną perŁOWY.  Jest to aplikacja, która dzięki geolokalizacji i rozszerzonej rzeczywistości pozwala mieszkańcom i turystom dowiedzieć się ciekawostek o bardziej lub mniej znanych obiektach w Wałbrzychu. Aplikacja została opracowana w składzie:

  • Julia Drejer
  • Kacper Kowalczyk
  • Agata Oleksy
  • Nicola Stanisławska

miejsce

Dobrych pomysłów było tak dużo, że Jury postanowiło nagrodzić aż 6 zespołów. Czwarte miejsce zajął zespół Świeżaki v3 w składzie: Piotr Gałązka, Kacper Piotrowski, Krystian Piórko, Paulina Zilberkasten. Zespół ten opracował aplikację analityczną, która pozwalała badać jaka jest dostępność obiektów edukacyjnych (żłobków, przedszkoli i szkół podstawowych) w mieście.

miejsce

Piątym miejscem został uhonorowany zespół devEFFECTS, który opracował aplikację webową, dzięki której społeczność może rozwijać nagrodzoną pierwszym miejscem WałbrzyszANKĘ.  Zespół pracował w składzie: Radosław Jagodziński, Laura Podpora, Damian Strycharczuk.

 

 

miejsce

6 miejsce zajął zespół DANAI Energetyk w składzie: Amadeusz Czechowski, Wiktor Dębowski, Filip Olesiński, Klaudiusz Łodziński. Zespół opracował grę komputerową, która rozwija umiejętności związane z pierwszą pomocą.

 

 

WYRÓŻNIENIA

Specjalnymi wyróżnieniami  nagrodzono dwa zespoły.  Syndrom Gorszego Programisty (Oskar Orfin, Bartosz Słomowicz), który opracował aplikację mobilną, która w losowy sposób proponuje wałbrzyskie atrakcje turystyczne do zwiedzenia. Wyróżnienie zostało przyznane za wyjątkowo profesjonalną oprawę graficzną. Złożony z czternastolatków zespół „the new day” w składzie Jakub Dębski, Jan Kamiński Jan Mulawa, Michał Urbaniak opracował grę komputerową nawiązującą do kultury Wałbrzycha. Gra została przygotowana w profesjonalnym środowisku Unity, które zespół poznał dopiero podczas Hackathonu.

Uczestnicy I Wałbrzyskiego Software Hackathonu mogli korzystać z aplikacji mobilnej, która została przygotowana przez Michała Kołodziejskiego – jednego z mentorów. Można zapoznać się z nią tutaj (Android) i tutaj (iOS).

Partnerami Wałbrzyskiego Hackathon jest firma SofLabKancelaria Prawna BWHSO&S ComputersoftHeapmail Sp. z o.o.VeotechBitBay oraz restauracje: McDonald’s, DaGrasso oraz Hotel i Restauracja Maria.

Partnerem medialnym I Wałbrzyskiego Software Marathonu był blog smartcity-expert.eu. Cieszę się, że mogłem wspomóc uczestników jako mentor oraz być członkiem Jury. Dziękuję organizatorom za inspirujące 2 dni!

Poniżej relacja wideo z wręczenia nagród:

<blockquote class="twitter-tweet" data-lang="pl"><p lang="pl" dir="ltr">Wyniki <a href="https://twitter.com/hashtag/WalbrzyskiHackathon2017?src=hash&ref_src=twsrc%5Etfw">#WalbrzyskiHackathon2017</a> Live <a href="https://twitter.com/hashtag/smartcity?src=hash&ref_src=twsrc%5Etfw">#smartcity</a> <a href="https://twitter.com/hashtag/smartpeople?src=hash&ref_src=twsrc%5Etfw">#smartpeople</a> <a href="https://twitter.com/AnnaStrezynska?ref_src=twsrc%5Etfw">@AnnaStrezynska</a> <a href="https://twitter.com/gzajaczkowski?ref_src=twsrc%5Etfw">@gzajaczkowski</a> <a href="https://t.co/KEdn0wpNOp">https://t.co/KEdn0wpNOp</a></p>— smartcity-expert.eu (@smartcityexpeu) <a href="https://twitter.com/smartcityexpeu/status/934514640158998531?ref_src=twsrc%5Etfw">25 listopada 2017</a></blockquote><!-- [et_pb_line_break_holder] --><script async src="https://platform.twitter.com/widgets.js" charset="utf-8"></script>