Ulice to coś więcej niż ciągi komunikacyjne. To przestrzenie, w których codziennie toczy się życie miasta – miejsce spotkań, ruchu pieszego, rowerowego i publicznego, przestrzeń dla interakcji społecznych i kluczowy element jakości życia mieszkańców. To właśnie na ulicach najczęściej stykamy się z miastem jako jego użytkownicy.

W obliczu rosnących oczekiwań mieszkańców, wyzwań klimatycznych oraz potrzeby zrównoważonego rozwoju, coraz więcej miast dostrzega, że przyszłość ulic to nie tylko kwestia remontów i infrastruktury drogowej. To konieczność nowego, całościowego podejścia – opartego na nowoczesnych narzędziach cyfrowych, zrównoważonej mobilności i świadomym zarządzaniu przestrzenią publiczną.

Czas, by o tym porozmawiać.
Już 28–29 maja 2025 r. zapraszamy do Kielc na ogólnopolską konferencję „Inteligentna, zrównoważona i cyfrowa ulica”, poświęconą nowoczesnemu podejściu do zarządzania przestrzenią uliczną. Wydarzenie skierowane jest do przedstawicieli administracji samorządowej i rządowej.

Podczas konferencji skupimy się na konkretnych, sprawdzonych rozwiązaniach – bez utopijnych wizualizacji z lotu ptaka i pustych haseł. Pokażemy, jak dzięki technologii cyfrowego bliźniaka, inteligentnej infrastrukturze ulicznej oraz skutecznej integracji działań, miasta mogą tworzyć bardziej uporządkowane, zielone i bezpieczne przestrzenie publiczne.

Organizatorzy: Miasto Kielce, Smart Factor by Cyclomedia, Seedia
Patronat: Związek Miast Polskich
Partnerzy: Integrator Danych Miejskich IRMiR, Podcast Miastologicznie, smart city expert.eu

Agenda (na dzień 24.03.2025)

Dzień 1

Sesja plenarna

  1. Otwarcie konferencji i słowo wprowadzające przez Prezydentkę Miasta Kielce Agatę Wojdę.
  2. Prezentacja inauguracyjna pt. „Inteligentna ulica – rozwiązania poprawiające zarządzanie oraz jakość życia mieszkańców” (Szymon Ciupa, Piotr Hołubowicz).
  3. Prezentacja możliwości finansowania rozwiązań, z udziałem przedstawiciela Ministerstwa Cyfryzacji
  4. Panel dyskusyjny z udziałem prezydentów miast, skupiający się na wyzwaniach i rozwiązaniach w zakresie transformacji przestrzeni miejskiej.

Sesja: Cyfrowe zarządzanie ulicami

  1. Przedstawienie case studies z polskich i europejskich miast korzystających z cyfrowych rozwiązań wspierających zarządzanie ulicami
  2. Prezentacja nowoczesnych narzędzi, w tym cyfrowego bliźniaka (ang. digital twin), które wspierają efektywne zarządzanie infrastrukturą miejską.

Sesja: Inteligentna infrastruktura ulicy

  1. Omówienie przykładów wdrożeń inteligentnych rozwiązań w obszarze infrastruktury ulicznej, mających na celu podniesienie standardów bezpieczeństwa i jakości życia mieszkańców, ze szczególnym uwzględnieniem poprawy jakości transportu zbiorowego, oraz wspieranie zrównoważonych form mobilności

Showroom:

  1. Inteligentna architektura i urządzenia mikromobilności w przestrzeni ulicy
  2. Mobilny system mapowania 3D oraz bliźniak cyfrowy
Dzień 2

Sesje dyskusyjne i warsztatowe m.in.:

  • Prawne uwarunkowania realizacji projektów smart city w obszarze mobilności
  • Wdrażanie uchwały krajobrazowej i walka z nielegalnymi reklamami – integracja prawa i technologii
  • Dobry plan adaptacji klimatu – jak stworzyć plan pozwalający na pozyskanie środków?
  • Czy SUMPy mogą być wspierane technologią? Dobór rozwiązań dla mobilności miejskiej wspierający realizację planów zrównoważonej mobilności
  • Warsztaty: jakość infrastruktury mikromobilności miejskiej
  • Szkolenie – system zarządzania infrastrukturą drogową
  • Szkolenie – efektywny dostęp do danych cyfrowych poziomu ulicy w systemie informacji przestrzennej

Showroom:

  • Inteligentna architektura i urządzenia mikromobilności w przestrzeni ulicy
  • Mobilny system mapowania 3D oraz bliźniak cyfrowy