Za nami IX (prawie jubileuszowa 😉) edycja jednego z najważniejszych wydarzeń dla nowoczesnych samorządów – Smart City Forum. To były dwa inspirujące dni wymiany doświadczeń, dobrych praktyk i debat przedstawicieli samorządu i biznesu.
Uroczystego otwarcia Smart City Forum dokonał Maciej Bluj, były wiceprezydent Wrocławia odpowiedzialny za Smart City oraz przewodniczący Rady Programowej Forum. Zaraz po nim swoim wystąpieniu prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podkreślił, że kluczowym wyzwaniem dla Warszawy jest stałe podnoszenie jakości życia mieszkańców, prowadzenie inteligentnego rozwoju miasta, synergia i rozwój wraz z okolicznymi miastami i gminami oraz współpraca na liniach miasto-biznes, miasto-uczelnie.
Dzieje się w polskich miastach!
W Bloku Inauguracyjnym pierwszego dnia Forum mieliśmy przyjemność oglądanie jak zmieniają się polskie miasta w duchu idei smart city, co przedstawili:
- Beata Moskal-Słaniewska, Prezydent Miasta Świdnicy
- Tadeusz Krzakowski, Prezydent Miasta Legnicy
- Wadim Tyszkiewicz, Prezydent Miasta Nowa Sól
- Marek Ustrobiński, Wiceprezydent Miasta Rzeszowa
Te miasta średniej wielkości pokazują, że da się wdrażać innowacje i skutecznie poprawiać jakość życia.
W kolejnych sesjach tematycznych samorządowcy i eksperci debatowali w jaki sposób najlepiej wykorzystać potencjał miast w kierunku Smart City oraz na temat strategii rozwoju małych i średnich miast w duchu #smart oraz dzielili się swoimi doświadczeniami w zakresie realizacji projektów lub szerwszych programów miasta inteligentnego. Wśród panelistów byli m.in.
- Krystyna Danilecka-Wojewódzka, Prezydentka Miasta Słupska
- Katarzyna Kierzek-Koperska, Zastępczyni Prezydenta Miasta Poznania ds. Ochrony Środowiska, Działalności Gospodarczej i Współpracy Międzynarodowej (przypominam, że to w Poznaniu powstało Rozwiązanie Roku Smart City Expert czyli Model 3D miasta Poznania)
- Wojciech Bakun, Prezydent Miasta Przemyśla
- Arkadiusz Chęciński, Prezydent Miasta Sosnowca
- Przemysław Kamiński, Wiceprezydent Miasta Bielska-Białej
- Roman Szełemej, Prezydent Miasta Wałbrzycha
- Artur Tusiński, Burmistrz Miasta Podkowa Leśna (zapraszam do zapoznania się z wywiadem, który miałem przyjemność przeprowadzić z Burmistrzem, bardzo inspirujące!)
- Bogdan Wenta, Prezydent Miasta Kielce
Uczestnicy zgodnie podkreślali, że kluczowa jest współpraca, otwartość ale i odwaga w podejmowaniu decyzji.
Smart City Awards
Wieczorem podczas uroczystej Gali Smart City wręczono nagrody Smart City Awards:
- Smart City do 100 tys. Mieszkańców 2018 – Miasto Świdnica
Nagroda przyznana za: wykorzystanie dostępnych innowacji na rzecz rozwoju infrastruktury, poprawy jakości powietrza oraz życia mieszkańców w zakresie inteligentnego zarządzania transportem miejskim
- Wyróżnienie w kategorii Smart City do 100 tys. Mieszkańców 2018 – Miasto Świdnik
Nagroda przyznana za: wprowadzenie innowacyjnego rozwiązania w walce z zanieczyszczeniami
- Smart City od 100 do 500 tys. Mieszkańców 2018 – Miasto Olsztyn
Nagroda przyznana za: propagowanie idei smart city, nowych technologii w służbie poprawy jakości życia mieszkańców i turystów
- Smart City powyżej 500 tys. Mieszkańców 2018 – Miasto st. Warszawa
Nagroda przyznana za: rozwój nowych technologii miasta w kierunku smart z zachowaniem dobra mieszkańców i turystów
- Człowiek Roku 2018 – Michał Zaleski, Prezydent Miasta Torunia
Innowator otwierający drogę dla projektów i technologii przyszłości smart city
- Inteligentne rozwiązanie – Smart City Solution 2018 – Asseco Data Systems S.A
Nagroda przyznana za: realizację Systemu Inteligentnego Monitoringu Przystanków będącego podsystemem innowacyjnego, zeroemisyjnego Dworca Lokalnego w Rzeszowie. System ten jest najnowszym elementem funkcjonalnym stworzonej przez Asseco cyfrowej platformy miejskiej Metropolis
- Innowacja Roku 2018 – W.P.I.P.
Nagroda specjalna przyznana za: stworzenie innowacyjnego oraz funkcjonalnego projektu architektonicznego mającego bardzo duży wpływ na zdrowie, rozwój i edukację dzieci
Podczas gali odbyła się również licytacja charytatywna na rzecz Fundacji Dziecięca Fantazja
Wymiana doświadczeń
Drugi dzień Smart City Forum rozpoczął się od sesji roundtables. Każdemu stolikowi przewodniczył gospodarz będący ekspertem w danej dziedzinie, który moderował przebieg całej dyskusji. Przy okrągłych stołach można było poszerzyć swoją wiedzę i wymienić się doświadczeniem w poniższych tematach:
- Zeroemisyjny transport w praktyce – wyzwania a obowiązki
- Jak finansować działania z zakresu poprawy efektywności energetycznej i ochrony środowiska ? ESCO/PPP
- Bikesharing dobre praktyki współpracy samorząd – operator
- Korzyści prosto integrowalnej infrastruktury, dostarczającej i analizującej dane w czasie rzeczywistym
- Miejska infostrada jako narzędzie Smart City służące do zarządzania informacją oraz przestrzenią miejską
- Mobilność współdzielona/ hulajnogi elektryczne – wspólne rozwiązanie jako uzupełnienie dla transportu publicznego w miastach
The last but not least
Ostatnia część konferencji to dwa tematy: płatności elektroniczne oraz efektywność energetyczna. Do tematyki wygodnych płatności elektronicznych wprowadził Igor Zachariasz z firmy VISA. Następnie w podczas debaty, w której udział wzięli m.in.: Piotr Grzymowicz, Prezydent Miasta Olsztyna, Mirosław Kozłowicz, Wiceprezydenta Miasta Bydgoszczy oraz Piotr Kuczera, Prezydent Miasta Rybnika poruszono tematykę bezgotówkowego miasta, również w kontekście bezpieczeństwa.
Ostatnią debatą była debata na temat efektywności energetycznej, którą miałem przyjemność moderować. W dyskusji wzięli udział:
- Beata Moskal-Słaniewska, Prezydent Miasta Świdnicy
- Michał Bieda, Wiceprezydent Miasta Bytom
- Marek Kolasiński, Wydziału Gospodarki Komunalnej ds. infrastruktury technicznej, Urząd Miasta Poznania
- Krzysztof Ławrywjaniec, Head of the Business Development & Sales Department, CEZ ESCO Polska
- Artur Pollak, Prezes Zarządu, APA Group
Dyskutowaliśmy o podejmowanych działaniach w miastach w ramach prowadzenia polityki energetyczno – klimatycznej (tych dwóch kwestii nie można rozdzielać). Poruszyliśmy również temat przygotowania się polskich miast do zmian klimatu, przedsięwzięć realizowanych dla poprawy efektywości energetycznej. Podkreślalismy rolę efektywnego wykorzystywania danych miejskich w tych procesach. Wśród istotnych wyzwań stojących przed miastami na tym polu wskazano m.in.:
- Pełną diagnoza i obiektywne zidentyfikowanie słabych stron w oparciu o wiarygodne dane
- Zintegrowane podejście do usług komunalnych
- Edukację i wytworzenie nawyków oszczędzania energii już od najmłodszych lat
Dyskusję zamknęliśmy o możliwościach realizowania projektów z zakresu efektywności energetycznej z wykorzystaniem formuły Partnerstwa Publiczno Prywatnego (PPP, można na koniec dodać czwarte P czyli… przejrzystość).
Smart City Forum z roku na rok staje coraz lepsze, a nasze miasta coraz odważniej i coraz bardziej kompleksowo wdrażają nowoczesne rozwiązania i zmieniają się w duchu Smart City. Do zobaczenia jesienią!
PS. Na temat PPP jakiś czas temu rozmawiałem również z Jackiem Terebusem, wiceprezydentem Płocka, miasta które jest jednym z pionierów w tym zakresie w Polsce.
Współpraca przy relacji: Łukasz Kupis