40 godzin trwał Nysa Hackathon 2017, który odbywał się w weekend 28-29.10.2017 pod hasłem „Zaloguj się w Nysie”. W wydarzeniu wystartowało 50 uczestników tworzących 13 zespołów młodych programistów. Było to niezwykle ciekawe i inspirujące wydarzenie, które pokazało że miasto inteligentne to przede wszystkich zaangażowani, kreatywni ludzie.

Czas trwania

Liczba uczestników

Liczba zespołów

Liczba godzin bez prądu #orkangrzegorz

Bazując na udostępnionych przez Urząd Miejski w Nysie danych dotyczących m.in. sportu, edukacji, kultury, turystyki, rekreacji i transportu uczestnicy Hackathonu tworzyli różnorodne aplikacje. Co bardzo ciekawe młodzi ludzie znakomicie wpisali się w najważniejsze światowe trendy w dziedzinie miast inteligentnych w zakresie m.in. otwartych danych, rozwoju kapitału ludzkiego, Internetu rzeczy, ochrony środowiska, budżetu partycypacyjnego, angażowania mieszkańców w życie miejskie czy wspierania transportu publicznego.

Warto podkreślić zaangażowanie organizatorów w zapewnienie jak najlepszych warunków dla twórczej pracy programistów. Pracownicy Urzędy Miejskiego, z wiceburmistrzem Nysy Markiem Rymarzem włącznie, non stop dbali o uczestników. Studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej zapewniali opiekę medyczną oraz ćwiczenia relaksacyjne. Uczestnicy mogli skorzystać z wiedzy i doświadczenia mentorów. Na zwycięzców czekały atrakcyjne nagrody m.in. nowoczesne tablety, smartfony, drukarki i słuchawki.

Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć autorstwa Michała Złotowskiego:

miejsce

Zwyciężył zespół „DreamsSoft” w składzie: Mariusz Olszowski, Rafał Chramęga i Dawid Hawryluk. Zespół zaprezentował rozwiązanie „Nysa Otwartych Danych” i miałem okazję z nim rozmawiać zaraz po ogłoszeniu wyników.

SC: Jak się czujecie po 40 godzinach nieustannej pracy?

DS: Zwycięstwo nam wynagrodziło ten wysiłek. Ale hackaton to nie tylko prac jak często się słyszy „siedzimy i kodzimy”, ale to też są rozmowy z mentorami, które są inspirujące. Wierzę też, że gdyby nie takie rozmowy to moglibyśmy nie wpaść na taki pomysł.

Nie musisz tez być jakimś dobrym programistą, tylko jesteś w miarę kreatywną osobą, przychodzisz i potrafisz coś zrobić mniej więcej, ale nie musisz być nie wiadomo jaki. Porozmawiać z mentorami i oni Cię mogą naprowadzić na docelowy pomysł. Chociaż umiejętności pomagają.

Liczy się też w jaki sposób zostanie ten pomysł przedstawiony później na prezentacjach. Dlatego później zwróciliśmy na nie bardzo dużą uwagę. Szczególnie gdy nie było prądu. Wtedy siedzieliśmy i myśleliśmy jak to przedstawić.

SC: Warto zaznaczyć, że był to pierwszy na świecie hackathon unplugged – przez 5 godzin z powodu cyklonu Grzegorz nie było prądu.

DS: Tak, ale taka sytuacja rozwija kreatywność. Wtedy skupiliśmy się na przygotowaniu przentacji naszej aplikacji i na odpoczynku w strefie chilloutu. Trudna była też dla nas niepewność co będzie dalej. Nie wiedzieliśmy czy dostawa prądu zostanie przywrócona.

SC: Jaki jest cel działania Waszej aplikacji, ponieważ kapitalnie wpisuje się w ideę otwartych danych w administracji, którą ja też promuje.

DS: Stworzyliśmy rozwiązanie, dzięki któremu udostępniamy dane urzędowe. To otwarty interfejs danych, który udostępnia wszelkie możliwe przydatne mieszkańcom informacje. Chodzi o to, że dzięki niemu mieszkańcy będą mogli na bieżąco sprawdzać, co robi gmina, na co idą ich, podatników pieniądze. Chodzi o to, żeby dane uwolnić, ale  sposób usystematyzowany, żeby wszyscy chętni mogli z nich łatwo skorzystać. Dane są otwarte, a jeżeli są dostępne dla wszystkich, to wszyscy na tym korzystamy. Mieliśmy mnóstwo przykładów od mentorów zastosowań tego typu m.in. budżetu obywatelskiego w Słupsku. Uważamy, że wdrożenie takiego rozwiązania buduje markę miasta. Mieszkaniec może zobaczyć w co miasto inwestuje. Dzięki naszej aplikacji deweloperzy będą mogli w łatwy sposób wykorzystać dane miejskie do rozwoju różnych pomysłów. Mam nadzieję, że powstaną aplikację wykorzystujące nasze rozwiązanie, z których również my będziemy mogli skorzystać.

Dzięki i powodzenia!

miejsce

Drugie miejsce zajął zespół „Ale czad”, który zbudował własny czujnik do monitorowania jakości powietrza (PM2.5, wilgotność i temperatura) oraz aplikację, która pozwalała wyświetlać dane z czujnika na mapie oraz na wykresach. Co ciekawe czujnik przez całą noc monitorował jakość powietrza w sali, w której odbywał się Hackathon.

miejsce

Na trzecim miejscu uplasował się zespół, który stworzył aplikację mobilną, którą turyści i mieszkańcy będą mogli wykorzystywać do planowania wycieczek po mieście. Aplikacja pozwala na planowanie dojazdu do atrakcji turystycznych z  wykorzystaniem  komunikacji miejskiej.

miejsce

Jury nagrodziło również czwarte miejsce – portal internetowy „EduNysa”, który integruje informacje o placówkach edukacyjnych funkcjonujących w mieście i pozwala w łatwy sposób dotrzeć do wszystkich niezbędnych informacji o nich.

Nysa Hackathon 2017 był organizowany przez Urząd Miejski w Nysie, Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Nysie oraz Agencję Rozwoju Nysy.

Partnerem merytorycznym Nysa Hackathon była firma SofLab, a partnerami: Kancelaria Prawna BWHS, firma SmartIn, firma Aiut oraz Orange.
Partnerem medialnym Nysa Hackathon był blog smartcity-expert.eu.