Szymon CIupa

Ekspert Smart City i GIS

Od ponad 10 lat zajmuję się wspieraniem administracji samorządowej we wdrażaniu inteligentnych technologii jakimi są systemy informacji przestrzennej.

Realizowałem projekty z zakresu GIS, e-administracji oraz analizy i wizualizacji danych m.in. dla: Urzędu Miasta Kielce (zdobywca wielu prestiżowych nagród za system informacji przestrzennej, w tym wyróżnienie podczas kongresu Smart City Expo w Barcelonie), Urzędu Miasta Gliwice, Urzędu Miasta Dąbrowa Górnicza, Urzędu Miasta Opole, Urzędu Miasta Toruń, Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Łodzi czy Metropolii Poznań. Jest pracownikiem Wydziału Architektury, Budownictwa i Sztuk Stosowanych Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach (Katedra Gospodarki Przestrzennej, Zakład Procesów Urbanizacji). Wykładam również na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Jestem autorem publikacji naukowych, które ukazały się m.in. w Studiach Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN oraz kwartalniku Człowiek i Środowisko. Jestem również autorem artykułów publikowanych w takich magazynach jak: The GIS Professional (USA), Inteligentne Miasta i Regiony, Urbanista, Elektroniczna Administracja, CAD&GIS.

Moje zainteresowania zawodowe koncentrują się na zintegrowanym zarządzaniu miastami, geoinformacji, stosowaniu nowoczesnych technologii we wsparciu  procesów podejmowania decyzji (tych strategicznych ale i operacyjnych) w administracji samorządowej oraz inteligentnym zarządzaniu miastami.