17-18 listopada w Krakowie odbył się Hackathon #Map_IT zorganizowany wspólnie przez firmę Here, Koło Geografów Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Koło Naukowe Geodetów Akademii Górniczo-Hutniczej Dahlta. Miałem przyjemność dzielić z uczestnikami trudy tworzenia nowych aplikacji jako mentor 😉

W maratonie wzięło udział 112 uczestników z Polski, ale również z Rosji, Czech, Maroka, Rumunii, Słowacji i Stanów Zjednoczonych. Mieli oni za zadanie opracować w 24h rozwiązania wykorzystujące HERE API w jednej z pięciu dziedzin:

  • Environment (środowisko),
  • Social Responsibility (społeczna odpowiedzialność),
  • Smart Cities (inteligentne miasta),
  • Smart Mobility, Public Transportation & Logistics (inteligentna mobilność, transport publiczny i logistyka),
  • Sports & Tourism (sport i turystyka).

Zapraszam do zapoznania się z fotogalerią z wydarzenia:

Prace koncepcyjne i programistyczne były poprzedzone serią warsztatów dziedzinowych oraz technicznych. Ocena prac odbywała się dwuetapowo. Najpierw odbywały się półfinały dziedzinowe, których zwycięzcy mieli szanse na główną nagrodę. W ostatecznym rozrachunku wyróżniono następujące zespoły.

And the winner is…

Zwyciezca #Map_IT Hackathon oraz zwycięzca nagrody „Environment” – polsko-rosyjski zespół Hit The Spot (Weronika Kozak, Michal Halicki, Grzegorz Walusiak, Gleb Kossov, Mikhail Lutskii), który opracował aplikację umożliwiające znalezienie optymalnego miejsca do konkretnych potrzeb (np. zamieszkania, kreatywnego biznesu itp.).

W pozostałych dziedzinach zostały wyróżnione zespołu:

  • AA_MM – nagroda w zakresie „Sport & Tourism” za budowę rozwiązania pozwalającego na planowanie wycieczek i pozwanie tajemnic miasta podczas krótkich wyjazdów biznesowych;
  • Descrater – nagroda w zakresie „Smart Cities” za aplikację mającą na celu gromadzenie danych o jakości dróg;
  • The Gindoors – nagroda w zakresie „Social Responsibility” za aplikację służącą do dzielenia się wiedzą na temat zbędnych rzeczy, które mogą być jeszcze przydatne (zarówno tych, które znajdują się w domu, piwnicy czy już w altanie śmietnikowej 😉)
  • Weather On The Way – nagroda w zakresie „Smart Mobility, Transportation and Logistic” za aplikację pozwalającą sprawdzić i monitorować pogodę na trasie przejazdu.

Co o Hackathonie myślą zwycięzcy?

Szymon Ciupa: Gratuluję zwycięstwa i ciekawej aplikacji i świetnej pracy zespołowej! Wasz zespół był mocno zróżnicowany!

Weronika Kozak: Tak, reprezentuję zespół Hit the Spot czyli międzynarodowy zespół, gdzie dwóch członków to Rosjanie, Gleb i Michaił (studenci informatycy), a dwaj pozostali to studenci geoinformatyki: Grzegorz i Michał, a ja studiuję architekturę.

S.C. Co zrobiliście?

W.K.: Zaprojektowaliśmy aplikację, która ma na celu pokazanie na mapie, na podstawie różnych czynników, najkorzystniejszego dla użytkownika miejsca. Działa mniej więcej w ten sposób, że użytkownik może wybrać spośród, na razie 10, różnych filtrów jak na przykład zanieczyszczenie powietrza, odległość do przystanków autobusowych oraz tramwajowych, odległość od miejsc zielonych, zanieczyszczenie hałasem. Użytkownik możesz ustawić ważność tych czynników i odległość, która go interesuje. Na podstawie tych parametrów aplikacja pokazuje obszar, który najbardziej pasuje do kryteriów wyszukiwania. Można analizować teren pod różnymi kątami stąd nasza aplikacja jest uniwersalna, bo w zależności od użytkownika, który wprowadzi odpowiednie dane, wyniki są różne np. dla idealnego domu dla rodziny czteroosobowej, czy miejsca pracy do kreatywnego myślenia albo miejsca gdzie będzie blisko żeby sobie pobiegać w spokoju. Nasza aplikacja może mieć też przyszłe zastosowanie np. wyświetlać oferty mieszkań czy biur spełniające oczekiwania użytkowników.

S.C.: A skąd u Was pomysł, żeby przyjść na hackathon geoinformatyczny? f

W.K. Każdy z nas chciał po prostu dowiedzieć się czegoś o kodowaniu, może nauczyć się w różnych ciekawych rzeczy, uczestniczyć w warsztatach i w zasadzie na tym się trochę kończyło, a niespodziewanie wygraliśmy.

S.C.: Nie znaliście się wcześniej?

W.K.: Nie znaliśmy się, ja przyjechałam sama, koledzy również przyjechali oddzielnie. Poznaliśmy się na hackathonie.

S.C: Możesz ocenić co było Waszym czynnikiem sukcesu?  Czemu Wam się udało?

W.K.: Może dlatego, że mieliśmy różne doświadczenia, kompetencje a w konsekwencji różne podejścia do tematu. Każdy z nas studiuje coś innego, więc każdy miał inne spojrzenie na to jak można do tego tematu podejść. Zdecydowaliśmy się na aplikacje, która w sumie pokazuje bardzo dużo różnych czynników i może się wydawać trochę skomplikowana, ale jest w zasadzie dosyć prosta i uniwersalna.

S.C.: Siła w różnorodności.

W.K.: Tak, dokładnie.

S.C.: Gratulacje jeszcze raz i życzę dalszych sukcesów!

W.K.: Dziękuję.

Dlaczego firma Here zdecydowała się na organizację hackathonu?  O tym Piotr Suchorski, Data Acquisition & Community Manager CEU z firmy Here.

#Map_IT Hackaton jest konsekwencją wydarzenia, które organizowaliśmy w zeszłym roku razem z Uniwersytetem Jagiellońskim.  Gisowy maraton #MapUj, miał format hackathonu, jednak dedykowany był innej grupie odbiorców. Idąc o krok dalej, w tym roku chcieliśmy połączyć dwa światy a mianowicie GIS i IT.

Mieliśmy dwie motywacje,  pierwsze to podtrzymanie i wzmacnianie relacji z naszymi przyjaciółmi z UJ i AGH, oraz promowanie naszych rozwiązań technologicznych, dostępnych poprzez HERE API. #Map_It miało uświadomić uczestnikom, że te dwa systemy mogą współgrać, a nawet więcej tworzyć rozwiązania odpowiadające na wyzwania współczesności.

Rozumienie otaczającego nas świata, zdefiniowanego w postaci bazy danych (cyfrowej mapy) ma szerokie zastosowanie w różnych branżach. Tego typu technologie przyczynia się do szybszych i bardziej trafnych decyzji biznesowych. Planowanie miast, organizacja transportu, wybieranie odpowiedniej lokalizacji dla biznesu, kampanie marketingowe, IOT, inteligentne miasta, żadna z tych branż nie obejdzie się bez geolokalizacji. Budowanie takiej świadomości otwiera nowe możliwości dla rozwoju.

Piotr Suchorski

Here Polska