170 uczestników z 55 zespołów wzięło udział w Hackathonie Idea Kielce, który odbył się w dniach 15-16 czerwca w Kielcach. Był to jedno z największych tego typu wydarzeń w Europie organizowanych przez urząd miasta. Podczas Hackathonu Idea Kielce pasjonaci nowych technologii (studenci, uczniowie ale i zawodowi programiści) opracowywali aplikacje, których celem było ulepszanie jakości życia w mieście. Na podstawie diagnozy Smart City, która jest elementem wdrażanej Strategii Miasta Inteligentnego, miasto Kielce wybrało obszary, w których powinny dotyczyć tworzone rozwiązania. 

uczestników

zespołów

partnerów

Obszarami tematycznymi Hackathonu Idea Kielce były:

  • Przestrzeń miejska (dostępność miejsc i przestrzeni dla mieszkańców, krajobraz miejski, reklamy w mieście, przestrzeń publiczna);
  • Energia (monitorowanie zużycia i oszczędzanie energii, odnawialne źródła energii, energia słoneczna);
  • Bezpieczeństwo (bezpieczeństwo w szkołach, bezpieczeństwo w przestrzeni publicznej, bezpieczeństwo ruchu drogowego);
  • Mobilność i elektromobilność (transport i komunikacja publiczna, przemieszczanie się po mieście, bike i car-sharing);
  • Komunikacja społeczna – współpraca (konsultacje społeczne, powiadamianie o wydarzeniach w mieście, praca w grupie).

Entuzjaści kodowania, wykorzystując otwarte dane miasta Kielce, non stop przez 40 godzin będzie tworzyli aplikacje pomagające rozwiązać  miejskie problemy w tych dziedzinach.

Zapraszam do fotorelacji autorstwa Łukasza Zarzyckiego z Urzędu Miasta Kielce:

Zachęcam również do zapoznania się z fotorelacją z wydarzenia autorstwa Kamila Kopecia z Zespołu Szkół Mechanicznych w Kielcach:

Miasto Kielce posiada bardzo bogate bazy danych miejskich. Chcemy by uczestnicy z nich skorzystali. Wierzymy, że jeśli połączą udostępnione im dane z umiejętnościami i pasją do programowania to powstaną bardzo ciekawe i przydatne aplikacje. Uczestnikami hackathonu są głównie uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i studenci,  ale nie ma ograniczeń wiekowych, ponieważ w tego typu przedsięwzięciach liczy się pomysł i zaangażowanie. A korzyść jest obustronna. Uzdolnieni programiści mogą zaprezentować się przed przyszłymi pracodawcami, a my zyskujemy praktyczne rozwiązania.

Janusz Koza

Sekretarz Miasta Kielce

Czas na wyniki!

I Miejsce

Aplikacja „Red Alert”. Aplikację stworzył zespół „Stąporki” z VI L.O im. J. Słowackiego w składzie: Wiktor Wdowin, Bartłomiej Rasztabiga i Tomasz Domagała. Aplikacja ma usprawnić komunikację między obywatelami i służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo w mieście. Każdy z członków zespołu otrzymał Tablet Samsung Galaxy Tab S3.
Nagodę ufundowało Miasto Kielce i Energy Factor

II miejsce

II miejsce zajął zespół Command Prompt Team z Politechniki Świętokrzyskiej  w składzie: Mateusz Pełka, Yehor Tarkovskyi, Mateusz Karykowski, za aplikację „Moje miasto” pozwalającą na zmniejszenie kolejek w urzędach i przychodniach.
Nagrodę ufundowało Miasto Kielce oraz Onwelo.  Każdy z członków zespołu otrzymał tablet iPad. 

III miejsce

III miejsce zajął zespół Politechniki Świętokrzyskiej w składzie Tomasz Kowalczyk, Dominik Klarkowski i Michał Kundera, za aplikację dot. zgłaszania informacji i interwencji do odpowiednich służb
Nagrodę ufundowało Miasto Kielce oraz Smart In.  Każdy z członków zespołu otrzymał tablet Samsung. 


Wyróżnienia otrzymali:

  • Zespół „CodeDSA” z Politechniki Świętokrzyskiej w składzie Daniel Jędrzejczyk, Szymon Jabłoński i Arkadiusz Gajda, za aplikację ecoCK wspierającą właścicieli samochodów elektrycznych w rezerwacji stacji ładowania.
    Nagrodę ufundował Energy Factor, a każdy z członków zespołu otrzymał bezprzewodowe głośniki JBL.
  • Zespół „Ad Kielce” (połączone siły II LO J. Śniadeckiego i Technikum nr 4 ZSE) w składzie Karol Stefanowski, Partyk Paryska i Wiktor Zegadło, który postawił sobie za cel walkę z chaosem reklamowym.
    Nagrodę ufundował Smart Factor. Były to wysokiej klasy słuchawki. 

Dodatkowo dzięki Partnerom zostały wyróżnione zespoły:

  • Od VIVE Textile Recycling Zespół nr 53 za aplikację „Ochotnik” otrzymał możliwość komercjalizacji aplikacji, która ma za zadanie stworzyć bazę wolontariuszy i organizacji zainteresowanych pomocą owych ochotników. 
  • Natomiast zespół Code Tamper Crew został nagrodzony przez VIVE Textile Recycling za aplikację „SportPlaceReservation” umożliwiającą dokonywanie rezerwacji w obiektach sportowych. Zespół otrzymał piłki ręczne z podpisami zawodników PGE Vive Kielce 
  • Świętokrzyski Fundusz Lokalny ufundował stypendia po 1000 zł dla każdego z członków zespołu „Integra” za aplikację społecznościową umożliwiającą umawianie różnych grup społecznych na wspólne spotkania.
  • Fundacja im. Agi Skrobackiej „Wiatr w żagle” ufundowała stypendia wysokosci 500 zł dla trzech najmłodszych uczestników.
  • Od VirtusLab zespół Bookshelf otrzymał vouchery do Amazon po 100 USD dla każdego członka zespołu.
  • Zaproszenie do Restauracja Oranżeria Kielce od Best Western Grand Hotel Kielce na kolację dla zespołu City Of Future za prototyp aplikacji przewodnika inwestycyjnego/turystycznego wykorzystującego nowatorskie techniki `Augmented Reality` (rozszerzonej rzeczywistości)
  • Zaproszenie do Jaskinia Raj od Best Western Grand Hotel Kielce oraz bilety do kina Helios Kielce dla zespołu Ad Kielce 
  • Zwiedzanie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego oraz bilety do kina Helios Kielce od ROT SWIETOKRZYSKIE i Helios dla zespołu FeedBack Kielce za aplikację do badania zainteresowania mieszkańców nt. usług miejskich
  • Ekspresy kapsułkowe do kawy firmy Nespresso otrzymał zespół Przyjazny Urząd za aplikację, w której wirtualny asystent pomaga w uzyskiwaniu informacji i wspiera załatwianie spraw w urzędzie
  • Za stworzenie niepowtarzalnej atmosfery na Hackathon Idea Kielce 2018 IDEA Kielce nagrodziła zespół HoboSoftwere, którzy stworzyli aplikację Civitas Kielcensis Ludum.

Gratuluję! Opracowano jeszcze wiele innych bardzo ciekawych aplikacji, ale niestety nie wszystkie mogły zostać nagrodzone. Jak widać było o co walczyć, ale najważniejszą nagrodą dla najlepszych zespołów będzie wdrożenie ich aplikacji w Urzędzie Miasta Kielce oraz ich udostępnienie dla mieszkańców. Przez najbliższe 3 miesiące najlepsze zespoły będą dopracowywać aplikacje przy wsparciu ekspertów z firmy Smart Factor. Jest duża szansa,  że po tym czasie z aplikacji będą mogli korzystać mieszkańcy.

Zwycięskie „Stąporki” z VI Liceum Ogólnokształcącego

Po uroczystości wręczenia nagród udało mi się chwilę porozmawiać ze zwycięskim zespołem.

 

Zwycięskie „Stąporki” z VI Liceum Ogólnokształcącego

Po uroczystości wręczenia nagród udało mi się chwilę porozmawiać ze zwycięskim zespołem.

Szymon Ciupa: Jaką zrobiliście aplikację?

Stąporki: Opracowaliśmy aplikację Red Alert. Aplikacja ma usprawnić komunikację i przepływ informacji między obywatelami oraz między obywatelami a służbami porządkowymi. Chcemy, że usprawniła proces zapobiegania zagrożeniom, niebezpieczeństwom a także naprawianie usterek, z którymi borykają się Kielce. Można podsumować, że aplikacja ma pomóc Kielcom osiągnąć status Smart City.

SC: Jesteście studentami?

S: Nie, jesteśmy uczniami 2 klasy liceum im. Juliusza Słowackiego w Kielcach.

SC: Dlaczego wzięliście udział w Hackatonie?

S: Już nie pamiętamy Interesujemy się programowaniem, a jak dowiedzieliśmy się o tej inicjatywie, to pomyśleliśmy, że pojawiła się fajna okazja, żeby spróbować swoich sił.

SC: Warto było?

S: Zdecydowanie! Jak najbardziej. Świetnie się bawiliśmy, poznaliśmy dużo nowych osób i uważamy, że na pewno było warto i na pewno będziemy tu za rok.

 

Okiem uczestników

A co o Hackathonie Idea Kielce myślą sami uczestnicy?

Jesteśmy pod ogromny wrażeniem całego wydarzenia, bardzo się  cieszymy z możliwości wzięcia udziału w Hackathonie Idea Kielce oraz jesteśmy dumne z osiągnięcia całego naszego zespołu (…). Wspomnienia z Hackatonu zostaną w naszej pamięci do końca życia, a umiejętności nabyte na pewno wykorzystamy i będziemy się szkolić dalej! Dla mnie te 40 godzin były najlepsze w całym życiu, życzę każdemu takich chwil i takich możliwości jakich udało mi się nabyć w tym wydarzeniu. Jak widzicie, Hackathon jest naprawdę dla wszystkich. Twój wiek i umiejętności nie stoją dla Ciebie na przeszkodzie. Wspaniała pomoc i  wsparcie mentorów sprawia, że ich nabywasz. Jeszcze w takiej cudownej atmosferze. Liczy się pomysł, chęć i zaangażowanie. Zachęcam do wzięcia udziału w takich wydarzeniach. Dziękuję!

Wiktoria Wierzchowska

uczestniczka Hackathonu Idea Kielce, Zespół Szkół Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Kielcach

Pełna relacja z perspektywy zespołu Ochotnik znajduje się tutaj.

Okiem mentora

Dzięki uprzejmości Michała Kołodziejskiego z firmy Smart Factor kilka statystyk, z życia mentora:

A ja na sam koniec relacji zapraszam do zapoznania się z wideorelacjami przygotowanymi przez TVN oraz ITV Kielce.

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/KZoc-I8Jh6Q" frameborder="0" allow="autoplay; encrypted-media" allowfullscreen></iframe>
<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/COJpETov1dI" frameborder="0" allow="autoplay; encrypted-media" allowfullscreen></iframe>

Hackathon Idea Kielce został zorganizowany przez Urząd Miasta Kielce, przy współpracy z partnerami: